Menu
Sepetiniz

Hıltan Tohumu - 100 gr

Hıltan Tohumu, Maydanozgil ailesinden bitki türü olan hıltan otu farklı isimlerle de bilinmektedir. Kürdan otu, Mısır anatonu,diş otu, Diş hilal, Kılır gibi isimlerdir.

 

 

 

Khella veya bilimsel adlarıyla Ammi majus L. ve Ammi visnaga Lam. olarak da bilinen hıltan tohumu, geleneksel olarak çeşitli sağlık durumları için kullanılan bir bitkidir. Hıltan tohumundaki aktif bileşen, sıvı ilaç yapımında kullanılan ve antispazmodik etkileri ile bilinen khellin'dir.

İşte hıltan tohumunun insan sağlığı için faydalarından bazıları:

Antispazmodik Özellikler: Düz kaslardaki spazmları hafifletmeye yardımcı olabilir; bu da astım, bronşit, boğmaca ve diğer solunum sorunları gibi durumlar için faydalıdır.

Damar Sağlığı: Hıltan tohumu kan damarlarını genişleterek potansiyel olarak anjin, damar sertliği ve böbrek taşlarının tedavisine yardımcı olabilir.Hıltan  otunun tarihte kullanıldığı eski mısır yazıtlarından Papirus’ta geçmektedir.Eski Mısır’a ait Eber papirüslerinde hıltan otunun bu yörede sık görülen böbrek taşlarını,düşürücü etkisinden bahsedilmektedir.

Cilt Sorunları: Bazı çalışmalar, sonuçlar karışık olsa da, ağızdan alındığında veya güneş ışığına maruz kalma ile birlikte cilde uygulandığında, hıltanın sedef hastalığı ve vitiligo gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Hıltan tohumunun bu potansiyel faydalarına rağmen, karaciğer sorunları, mide bulantısı, baş dönmesi, kabızlık, iştahsızlık, baş ağrısı, kaşıntı, uyku sorunları ve güneş ışığına karşı artan hassasiyet (fotosensitizasyon) gibi olası yan etkileri nedeniyle uygun rehberlik olmadan kullanılmaması gerektiğini belirtmek önemlidir. Kasılmalara neden olabileceği ve düşüğe yol açabileceği için hamilelik sırasında da güvenli kabul edilmez.Hıltan tohumunun bu potansiyel faydalarına rağmen, karaciğer sorunları, mide bulantısı, baş dönmesi, kabızlık, iştahsızlık, baş ağrısı, kaşıntı, uyku sorunları ve güneş ışığına karşı artan hassasiyet (fotosensitizasyon) gibi olası yan etkileri nedeniyle uygun rehberlik olmadan kullanılmaması gerektiğini belirtmek önemlidir.

Kasılmalara neden olabileceği ve düşüğe yol açabileceği için hamilelik sırasında da güvenli kabul edilmez.

 

 

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Hıltan Tohumu - 100 gr Üzerindeki Değerlendirmeler

Toplam Değerlendirme (0)
bu ürüne yorum eklemek için burayı tıklayın.